Sobotni wieczór 10 grudnia 2022 r. zgromadził tłumy na Sali im. Romana Sichrawy w Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu. Wszystko za sprawą czternastego Koncertu Galowego połączonego z wręczeniem Nagrody im. Dra Jerzego Masiora za osiągnięcia artystyczne młodych osób z terenu Sądecczyzny.

Organizatorem koncertów jest działająca od 2004 r. Fundacja im. Dra Jerzego Masiora w Nowym Sączu, skupiająca swoją działalność na wspieraniu, promowaniu i budowaniu społeczności młodych osób utalentowanych artystycznie, które pochodzą z Sądecczyzny i/lub działają w naszym regionie.
Wypełniona po brzegi sala sądeckiego SOKOŁA gromkimi brawami przywitała niezawodną parę konferansjerów – Julię Kaczmarczyk i Jakuba Bulzaka, którzy już we krwi mają żonglowanie lotnymi żartami scenicznymi i subtelne okraszanie humorystycznymi wstawkami zapowiedzi wykonawców.

Kapituła Nagrody w składzie: Piotr Gryźlak – przewodniczący, Agata Rolka, Ewelina Szary, Józef Kaczmarczyk – prezes Fundacji, Janusz Michalik, Kazimierz Twardowski spośród zgłoszeń kandydatów do nagrody (jakie wpłynęły w tym roku do Fundacji ) wyłoniła sześciu Nominowanych.
Jako pierwsza zaprezentowała się Maria Książkiewicz – urocza ośmiolatka, czarująca melodiami wygrywanymi na malutkich skrzypcach. Młodziutka uczennica Państwowej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Nowym Sączu zdobywa laury na konkursach nie tylko lokalnych, ale i ogólnopolskich, a nawet międzynarodowych.
Po Marysi na scenie pokazał się Jarogniew Barciszewski-Kozioł, prezentujący jedno ze swoich dzieł plastycznych (część pozostałych można było podziwiać na wystawie przed salą). Jarogniew specjalizuje się we wszelkiego rodzaju sztukach wizualnych – malarstwie, rzeźbie, grafice warsztatowej, grafice komputerowej, rysunku, typografii, strukturach wizualnych i projektowaniu 3D. Wachlarz jego możliwości jest nieograniczony. Bardzo aktywnie udziela się także na polu działalności społecznej i wolontarystycznej.
Trzecim Nominowanym był Bartłomiej Gajkowski – sposób, w jaki ten niespełna czternastolatek włada niezwykle trudnym instrumentem, jakim jest akordeon, jest godzien podziwu. Na szczęście zostaje to doceniane na licznych konkursach i przeglądach, a swoje umiejętności Bartek doskonali podczas kursów i warsztatów z profesorami z elity akordeonowego świata.


Paulina Gajewska to kolejna przedstawicielka sztuk plastycznych. Niestety, z powodu choroby, nie mogła zaprezentować się na koncercie osobiście, jednak publiczność miała okazję zobaczyć namiastkę jej prac na klipie video. Paulina jest zaangażowana także w inne dziedziny artystyczne – taniec, wokal, fotografię. Nominację w jej imieniu odebrał jej tata.
Prace plastyczne Pauliny Gajewskiej, Jarogniewa Barciszewskiego, jak również Tomasza Gwóździa można było podziwiać na wystawie zorganizowanej w holu przed Salą im. R. Sichrawy.
Atmosferę na scenie nieco odmienił Tomasz Gwóźdź, dumny dwunastoletni lach sądecki, aktywnie propagujący kulturę naszego regionu. Tańczy, śpiewa, tworzy prace plastyczne, a od ponad roku uczy się gry na trąbce – i to właśnie ten ostatni talent pokazał widowni w czasie koncertu, która gorącymi brawami zachęcała Tomka do kolejnych występów.


Ostatnią Nominowaną była Ewelina Boczarska – uczennica I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Długosza w Nowym Sączu. Głęboki, ciepły, altowy głos Eweliny wprawił słuchaczy w osłupienie. Jego barwa jest nieoczywista i niepowtarzalna, co ma swoje odzwierciedlenie w wielu znaczących sukcesach artystycznych.

Po prezentacjach Nominowanych przyszedł czas na wybór laureata Nagrody Publiczności – każdy widz otrzymał kartę do głosowania. Zanim podliczono głosy na laureata nagrody Publiczności nastąpiło losowanie obrazu autorstwa dra Jerzego Masiora – przed wejściem każdy mógł zakupić los w cenie 10 zł.
Dochód ze sprzedaży losów został przeznaczony na realizację celów statutowych Fundacji.
Wisienką na torcie sobotniego wieczoru był występ gościa specjalnego (dedykowany wszystkim Darczyńcom Fundacji) – tria akordeonowego w składzie: Anna Żelasko, Karol Grzeszczuk, Marcin Szewczyk. Cała trójka to wielokrotnie nagradzani profesjonalni akordeoniści, którzy wywodzą się z Sądecczyzny, tutaj stawiali swoje pierwsze kroki na polu artystycznym, również pod skrzydłami Fundacji im. Dra Jerzego Masiora. Cztery utwory w ich wykonaniu zachwyciły wszystkich obecnych, pozostawiając uczucie niedosytu, który wszyscy mają nadzieję zaspokoić podczas przyszłych koncertów.

W końcu nadszedł czas na wielki finał. Ogłoszono wyniki głosowania osób zgromadzonych na widowni – Nagrodę Publiczności (ufundowaną przez Arkadiusza Mularczyka z małżonką) zdobyła Ewelina Boczarska! Nagrodę indywidualną, ufundowaną i wręczoną przez Martę Mordarską (od wielu lat wspierającą działania Fundacji) dla najmłodszej osoby nominowanej, otrzymała Maria Książkiewicz.
Natomiast nagrodę główną – Nagrodę im. Dra Jerzego Masiora 2022 i tytuł jej Laureata – otrzymał

Jarogniew Barciszewski-Kozioł. Młody artysta był bardzo mile zaskoczony werdyktem Kapituły, co świadczy o jego skromności i pokorze wobec sztuki, a także ludzkich wyborów. Jednak nikt nie miał najmniejszych wątpliwości, że w pełni na nią zasłużył. Wielkie gratulacje dla Laureata i wszystkich Nominowanych!
Nominowani wyrażają wdzięczność swoim rodzinom, nauczycielom, instruktorom i mentorom artystycznym, Fundacji i wszystkim tym, którzy wspierają ich w rozwoju.
Fundacja im. Dra Jerzego Masiora dziękuje firmom:
szczególnie TECHNOBUD Nowy Sącz, DAKO oraz EuroSERWIS i SOLUT Drukarnia za wsparcie organizacji Koncertu Galowego i przyczynianie się do rozwoju młodych talentów artystycznych.
Podziękowania składamy także patronom medialnym: RDN Nowy Sącz oraz Gazecie Krakowskiej.
Dziękujemy także Kapitule Nagrody z jej przewodniczącym Piotrem Gryźlakiem na czele oraz naszym wolontariuszom za ich pracę i zaangażowanie w realizację koncertu.
Specjalne podziękowania kierujemy do koordynatora koncertu – Doroty Kaczmarczyk

Podziękowanie i słowa uznania kierujemy także do Dyrektora MCK „Sokół” Andrzeja Zarycha, jak również do kierującego Pracownią Audiowizualną Maksymiliana Zięby z zespołem za zaangażowanie i profesjonalizm – dzięki temu koncert nabrał ciekawszej formy.
W tym roku Fundacja wręczyła Nagrodę już po raz czternasty, można więc powiedzieć, że wręczanie corocznej Nagrody im. Dra Jerzego Masiora za wybitne osiągnięcia w zakresie artystycznym staje się tradycją w Nowym Sączu.
Fundacja zaprasza na plenerowe Koncerty w Wirydarzu z cyklu „Sądeckie Talenty” w sezonie letnim oraz kolejny Koncert Galowy w grudniu przyszłego roku.
Do zobaczenia!
Działania Fundacji można wspierać także przekazując 1% podatku na jej cele statutowe,
KRS: 0000211174. Więcej informacji na stronie: fundacjajm.pl
GALERIA:
Autorzy zdjęć: Andrzej Tamioło i Karolina Barciszewska – Kozioł
Pisali o wydarzeniu [kliknij w logo portalu aby przeczytać relację]:




