XXVI Koncert w Wirydarzu z cyklu “Sądeckie Talenty”

12 czerwca 2022 r. Sądeczanie spotkali się na wyjątkowym koncercie. Wirydarz klasztorny oo. Jezuitów przy Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Nowym Sączu zapełnił się cudownymi dźwiękami i obrazami stworzonymi przez Sądeckie Talenty – wybitnie uzdolnioną młodzież.

Koncerty w Wirydarzu z cyklu „Sądeckie Talenty” od 15 lat organizowane są przez Fundację im. Dra Jerzego Masiora w Nowym Sączu. Ich głównym celem jest promowanie i wspieranie dzieci i młodzieży wykazujących się nieprzeciętnymi talentami w zakresie artystycznym. W niedzielny słoneczny wieczór XXVI Koncert przyciągnął tłumy Sądeczan i niewątpliwie nikt nie wyszedł z niego niezadowolony z poziomu, jaki prezentowali młodzi artyści.

Po przywitaniu przez o. Andrzeja Migacza, proboszcza i gospodarza tego uroczego miejsca tradycyjnie koncert rozpoczęła „Piosenka sądecka”, której autorem słów jest Patron Fundacji dr Jerzy Masior,
a muzykę skomponował Aleksander Porzucek.

Jako pierwsze swoje umiejętności zaprezentowały młode utalentowane skrzypaczki:

Maria Książkiewicz wykonała „Ciarda” Alberto Curci oraz „Pupil’s concerto no 2”- Friedrich Seitz (akomp. Anna Natanek)
Weronika Jurczak –  „Bolero” – Carl Bohm, „Koncert A-dur” – A. Komarowski(akomp.  Robert Rosiek)
Maja Hełmecka wykonałaI część koncertu uczniowskiego G-dur nr. 2 op. 13”- F. Seitz   „Krakowiak” –  Antoniego Cofalika i Janiny Garścia (akomp. Marzena Pikuła)

Za sprawą zdolnych, młodych perkusistów licznie przybyła publiczność wirydarza rozgrzała się na dobre – wystąpili:

Szymon Jelito – „Munky Fusic” – Luke Aldridge
Jakub Jelito – „Cuba Mama”- Luke Aldridge
Filip Janus – ”Tiberius G5”- Rock School
Samuel Sapalski – „Fallout”

Kolejną z występujących była Martyna Kałyniuk, która oprócz śpiewu i gry na pianinie pokazała także swój wielki talent plastyczny.

Martyna Kałyniuk  wykonała  „Someone Like You” – Adele , a jej prace plastyczne podziwiać można było zarówno przed jak i podczas koncertu.

Warto nadmienić, że wszystkie prezentacje poprzedzone były zapowiedziami i jak zwykle błyskotliwymi wstawkami prowadzącej koncert Julii Kaczmarczyk, a piękną scenografię przygotował Jarogniew Barciszewski.

Następnie Martyna Książkiewicz  na pianinie zagrała utwór pt. „Burza”- Johann Friedrich Burgmulle oraz „Zimowy ogród z sikorką” – Janina Garścia.

Nie zabrakło również młodych akordeonistów, popis swoich talentów dali kolejno

Bartosz Książkiewicz zagrał „Taniec ukraiński” – E. Derbienko oraz „Światło i cień” – Paolo Pizzgoni.

Krzysztof Kuchnia zagrał   „Mały wirtuoz” – Aleksander Korchevoj, a Bartłomiej Gajkowski  „CSARDAS” N. Rizol

Na zakończenie koncertu Karolos-Vasileios Kosikidis  wykonał na saksofonie  „Hit The Road Jack”- Ray Charles”a.

Następnie zaproszono na scenę wszystkich występujących, Prezesa Fundacji oraz przedstawiciela Partnera Wydarzenia Województwa Małopolskiego – nastąpiło wręczenie kwiatów, pamiątek, upominków, gratulacje oraz pamiątkowa fotografia.

Partner Wydarzenia – Województwo Małopolskie

Partnera Wydarzenia reprezentowała i wygłosiła krótkie przemówienie Pani Marta Mordarska – Radna Województwa Małopolskiego – Przewodnicząca Komisji Kultury Sejmiku Województwa Małopolskiego.

Patronat honorowy: Starosta Nowosądecki Marek Kwiatkowski.

Patronat medialny: Radio RDN Nowy Sącz.

Wielkie podziękowania za pomoc w organizacji koncertu kierujemy do wspierających: Technobud Nowy Sącz, DAKO, Euroserwis, SOLUT Drukarnia, Sensiti, Bevent, AgroHurt, Przeprowadzki krajowe
i międzynarodowe Ajdukiewicz, a także wszystkim, tak chętnie pomagającym wolontariuszom
i koordynatorowi koncertu, za co prezes Fundacji Józef Kaczmarczyk serdecznie podziękował.
Następnie zachęcił do pozostania w wirydarzu i zaprosił na poczęstunek i do rozmów z młodymi artystami; aby dopytać się o osiągnięcia, zainteresowania, pasje i plany, a także zakupić niektóre wystawiane prace plastyczne.

Liczymy na to, że każdy następny koncert będzie równie (lub nawet bardziej) spektakularny jak ten XXVI – w związku z tym prosimy także o wspieranie działań Fundacji.

Do zobaczenia na następnym koncercie!

Zdjęcia: Józef Kaczmarczyk
              Natan Dulnik